TEDAVİLER TEDAVİLER

VARİSTEN KORUNMANIN ALTIN YOLLARI

Uzun süre sabit şekilde oturmak ve ayakta kalmaktan kaçının...

Sürekli ayakta kalmak ya da oturmak, toplardamar da kan dolaşımının yavaşlamasına ve zorlaşmasına neden olur. Gün içinde yürüyüş yapmak ve bacakları, altına yastık koyarak kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde dinlendirmek yardımcı olabilir.

Sigarayı Bırakın...

Sigara, damar yapısını ve kanın akışkanlığını bozarak varislerin oluşumuna katkı sağlar. Bir çok hastalıkta olduğu gibi bu konuda da sigarayı bırakmak büyük önem taşır.

Kilo almamaya özen gösterin ve varsa fazla kilolarınızdan kurtulun...

Aşırı kilolar, toplardamarların kanı kalbe doğru taşımasını düzensizleştirebilir. Bu nedenle sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanarak yaşam boyu ideal kilonun korunması mühimdir.

Hamilelikte düzenli koruyucu varis çorabı giyinin...

Egzersiz yapın...

Egzersiz yapmak, bacak kas pompasını harekete geçirerek, kanın dolaşımını düzenler, aynı zamanda kilo verilmesini de sağlayarak varislerin ilerlemesini önler. Yüzme, bisiklete binme ve yürüyüş gibi alternatiflerden yaşınıza ve koşullarınıza uygun olanı seçmek daha sağlıklı olacaktır.

Akşamları yarım saat bacakları yukarı kaldırma...

Sıcaklardan korunun...

Sıcaklar damarların genişlemesini ve varisleşmeyi arttırarak hastaları rahatsız eder. Bacakları soğuk suyla yıkamak rahatlatıcı bir etki yaratabilir.Özellikle kaplıcalar ve bacağa sıcak uygulama yapılan fizik tedavi üniteleri de  varisli bacaklar için uygun değildir.sıcaktan kaçınma, bacakları soğuk suyla yıkama oldukça önemli

Özellikle ailesel yatkınlığınız varsa hamilelik süresince hekim önerilerini dikkate alın...

Ailesinde varisler bulunan kadınlar hamilelik süresince dikkatli olmalıdır. Hamileliğin ilerlemesi ile büyüyen bebek, büyük toplardamarlara baskı yaparak toplardamar yetmezliğini ve varisleşmeyi arttırabilir. Varis çorabı kullanımı ve egzersizler, doktor bilgisi ve gözetiminde uygun olabilir.

Ağır kaldırmayın...

Ağır kaldırmak, karın içi basıncını arttırır. Böylece toplardamarların kanı kalbe taşıması zorlaşır. Bu nedenle ağır kaldırmaktan kaçınmak etkili bir önlem olacaktır.

Kabız kalmamaya dikkat edin...

Kabız kalmak ve ıkınmak da ağır kaldırmakta olduğu gibi karın içi basıncında artışa neden olarak varisleşme eğilimini arttırır. Kabızlıkla yakın ilişkili olan Hemoroid (basur) de bir çeşit varisleşmedir. Bu gibi durumlarda hemen hekime başvurmak ve gerekli tedavileri uygulamak, gelecekte daha zor tablolarla karşılaşmanın önüne geçecektir.

Beli sıkan dar kıyafetler tercih etmeyin...

Beli sıkan dar kıyafetlerin sürekli kullanımı toplardamar akımını zorlaştırarak varisleşmeye neden olabilir. Bu nedenle rahat ve geniş kıyafetleri tercih etmek gerekir

Ayrıca piyasada çokça var olan krem, bitkisel ilaçlar ve alternatif yöntemlerin yararlılıkları bilimsel olarak saptanamamıştır

DETAYLI BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZE ULAŞIN
WHATSAPP
İLETİŞİM
FACEBOOK
MESSENGER
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
10:59