BLOG BLOG

Yolculuk ve Bacak Sağlığınız

Sık ve uzun yolculuklar yapıyorsanız bacak sağlığınız için, önerilerimize dikkat edin:

- Ayakta duruyor veya oturuyorsanız, fırsat bulduğunuzda ayaklarınızı kaldırın, parmaklarınızı çevirin ve ayağınızı öne ve arkaya doğru gerin.

- Her saat başı 5 dakika egzersiz yapın..

- Her iki ayağınız yerde olacak şekilde dik oturun, bacak bacak üzerine atmayın.

- Su için, yanınızda su bulundurun veya uçakta iseniz su istemekten çekinmeyin.

- Yolculuk sırasında aşırı sıcak ve soğuktan sakının, her iki durum da bacaklarınıza zarar verebilir.

- Uzun süren hava yolculuğu yapacak iseniz, uçak içinde egzersiz ve yürüyüş yapın. Koridor koltuklarını tercih edin, tuzlu yemekler yemeyin, çok su için, su istemek için hostesi çağırmayın, onun yanına giderek hareket edin.

- Rahat ve geniş giysiler giyin.

- Bacak bacak üzerine atmayın.

- Bacaklarınızı düz tutarak dolaşıma yardımcı olun, oturarak veya ayakta bacak kaslarınızı geren egzersizler yapın.

Bacak şişliği

Dokular arasında normalden fazla sıvı birikmesiyle ödem meydana gelir. Dokular arasında biriken sıvı, bacakların şişmesine ve ağırlaşmasına neden olur. Ödem, dokular arasındaki sıvının fazlalığından ve/veya biriken sıvının taşınmasındaki yetersizlikten oluşur. Kan bileşenlerinde dengesizlik, enfeksiyon, travma gibi lokal faktörler dokular arasında fazla sıvı birikmesine neden olur. Toplardamar yetmezliği, bu damarların dışarıdan baskı altında kalması, toplardamarlar içinde basınç artışına ve dokular arasında sıvıların birikmesine neden olur. Şişliğin uzun sürmesi ise, bu sıvının dokular arasından lenf ve toplardamar sistemine geri dönmesini zorlaştırır, lenf damarlarına ve toplardamarlara hasar verir.

Yolculuk sırasında şişen ayaklar

Yolculuk sırasında bacak ve ayaklarda oluşan şişlik, sık karşılaşılan zararsız bir durum olup, seyahat sırasındaki hareketsizlik nedeniyle oluşur. Hareketsiz oturmak, toplardamarların içinde kanın göllenmesine, damardan sızan sıvının dokular arasında birikmesiyle bacakların şişmesine neden olur. Kısa süre içinde normale döner. Bu şişliğin hareket etmeye başladıktan sonra da devam etmesi ciddi sağlık problemlerinin habercisidir.

Ameliyat geçirdiyseniz, doğum kontrol hapı alıyorsanız ve/veya ailenizde pıhtılaşmayla ilgili sorun varsa ve 4 saatten fazla uçak ile seyahat edecekseniz doktorunuza danışarak almanız gereken önlemleri öğrenin.

Tek bacakta ağrının eşlik ettiği şişlik, ölümcül sonuçlar doğurabilecek derin toplardamarlardaki pıhtıların habercisi olabilir. Hemen doktorunuzla irtibata geçin.

Önerilerimiz:

- Kıyafetleriniz rahat olsun (sütyen, iç çamaşırları, çoraplar, bluz, ceket kolları ve kemerler).

- Seyahat sırasında her saat başı hareket edin.

- Otururken egzersiz yapın..

- Uzun süre ayak ayak üzerine atmayın.

DETAYLI BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZE ULAŞIN
WHATSAPP
İLETİŞİM
FACEBOOK
MESSENGER
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
02:38