BLOG BLOG

Hamilelik ve Bacak Sağlığınız

Hamilelik, vücudun anne ve çocuğu doğuma hazırlamak için yoğun olarak çalıştığı bir dönemdir. Anne adaylarının %30'unda hamileliğin erken döneminde, bacaklardan kaynaklanan yakınmaları olur, doğuma yakın dönemde bu oran %70'lere ulaşır. İkinci ve tekrarlayan gebeliklerde risk daha da artar.

Hamilelik sırasında dolaşım sisteminde oluşan değişiklikler:

Gebelik sırasında toplardamarların taşıması gereken kan miktarı % 20 oranında artar. Bir litreye yakın olan bu artış, gebeliğin son aylarında kan hacmindeki artışla birlikte hızlanır. Artan kan hacmini taşımakta zorlanan toplardamarlar, aynı zamanda gebeliğin devam etmesi için salınan hormonların toplardamar duvarında esneme ve gevşemeye neden olmasıyla normal fonksiyonlarını yapamaz. Gebeliğin sonuna doğru ise anne karnındaki bebeğin başının kalça kemiklerine oturması ve buradaki damarları sıkıştırmasıyla kanın kalbe taşınması iyice zorlaşır. Kanın toplardamarlarda göllenmesiyle damarlar genişler, varisli damarların oluşma riski artar.

Anne ve bebeğe etkileri:

Bacaklarda göllenen kan artar, bebeğe yeterli kan göndermeyi amaçlayan anne kalbi daha hızlı çalışır. Toplardamarlarda kan göllenmesinden dolayı azalan kan hacmi; baş dönmesi, şuur kaybı ve düşmelere neden olabilir. Anne adayının varisli damarları varsa, hamilelik boyunca bu damarlar genişler ve göllenen kan pıhtılaşabilir. Bacaklardaki derin toplardamarlarda pıhtıların oluşması ölümle sonuçlanabilir. Doğumdan sonra varisli damarların çoğu kaybolsa da, göllenen ve böylece pıhtılaşma riski artan kanın, bebek ve annenin hayatını tehlikeye sokacağı bilinmelidir. Ayakta kalan anne adaylarının kalbe giden kan miktarında azalma ve bebeğe yeteri kadar kanın ulaşamaması, prematür doğumların nedenleri arasındadır.

Bacaklarınız için neler yapabilirsiniz?

Bacaklarınızdaki toplardamarların genişlemesini ve varislerin oluşma riskini yok etmek için gün boyunca varis çorabı giyebilirsiniz. Ayaklarınızı kalp seviyesi üzerinde tutabilir, hamilelikte sık görülen kramplar oluştuğunda bacaklarınıza masaj yaptırabilirsiniz. Muz gibi potasyumdan zengin yiyecekler yiyebilirsiniz. En önemlisi, hamilelik boyunca bacaklarınız ve sağlığınız için yapacağınız egzersizdir.

Hamileler için önerilerimiz;

- Ayakta uzun süre kalmayın.

- Geniş kıyafetler giyin.

- Yatarken yan yatın, bacaklarınızın arasına minder koyun.

- Serin yerlerde zaman geçirin, bacaklarınız şiş ise soğuk uygulama yapın.

- Fırsat buldukça havuz ve denizin içinde zaman geçirin.

DETAYLI BİLGİ VE RANDEVU İÇİN BİZE ULAŞIN
WHATSAPP
İLETİŞİM
FACEBOOK
MESSENGER